Stomatologija je veoma bitna grana medicine koja je zbog socioekonomskog statusa ili straha često zanemarena. Prema nekim istraživanjima čak 75% odraslog stanovništva ima strah od zubara, dok 10% pati od odontofobije.
Odontofobija predstavlja stanje izražene anksioznosti ili straha. Veoma je rasprostranjena kako u mlađoj, tako i u starijoj populaciji. Uglavnom je povezana sa traumatičnim iskustvom u stomatološkoj ordinaciji. Većina navodi bol kao glavni uzrok straha. Takođe, strah od nepoznatog, zvukova, mirisa, priče koje su čuli od članova porodice ili prijatelja, ali ponekad i nema konkretnog razloga.
Simptomi odontofobije su različiti. Variraju od blagih oblika anksioznosti do veoma izraženih paničnih napada koji se mogu završiti hospitalizacijom. Konstantno izbegavanje i odlaganje stomatoloških poseta, nervoza prilikom razmisljanja o intervenciji, drhtanje, znojenje, napetost mišića mogu ukazati na postojanje odontofobije.
Lečenje odontofobije je kompleksno i individualno. Postoje različiti modaliteti lečenja koja se primenjuju u zavisnosti od uzroka. Najčešća terapija jeste upravo odlazak kod stomatologa. Počnite zakazivanjem konsultacije, upoznavanjem sa stomatologom i ordinacijom, gledanjem slika i filmova. U dogovoru sa stomatologom započnite lečenje gradacijski, od manjih i lakših intervencija ka složenijim. Nemojte praviti velike pauze između poseta.
Strah od zubara se neće prevazići izbegavanjem stomatoloških intervencija, već aktivnim pokušavanjem savladavanja straha, odabirom dobrog zubara, postavljanjem pitanja i dobijanjem odgovora, savetovanjima i edukacijom.
-